Časté dotazy
A odpovědi na to, na co se nás nejčastěji ptáte.
Zkratkou RPSN je označována Roční procentuální sazba nákladů a jedná se o celkové náklady spojené s úvěrem. Kromě samotných úroků tedy obsahuje i další poplatky a tento údaj je pro klienty tedy i důležitější než samotný úrok.
Jedná se o produkt stavebních spořitelen a často je označován také pojmem „meziúvěr“. Pomůže Vám financovat bydlení, aniž byste měli u stavební spořitelny naspořené nějaké peníze a můžete tak dosáhnout na finance klidně ihned po založení smlouvy o stavebním spoření. V období překlenovacího úvěru hradíte úroky z celé vypůjčené částky stavební spořitelně a vedle toho si u stavební spořitelny i spoříte. V překlenovacím úvěru máte stále nárok na státní podporu a úrok ze spořící části. Po splnění stanovených požadavků automaticky navazuje tzv. řádný úvěr ze stavebního spoření a pak už probíhá splácení stejně jako u hypotéky, tedy anuitní splátkou.
Jedná se o sumu z cílové částky nebo ceny nemovitosti, kterou klient hradí z vlastních prostředků. Zároveň je to i první uhrazená částka z hypotéky, která je vyšší než její následující pravidelné měsíční splátky. Výše akontace ovlivní následující výši a počet měsíčních splátek i výši úrokové sazby. Čím vyšší je akontaci klient uhradí, tím lepší podmínky úvěru získá, protože tím je nižší i riziko pro věřitele (banka, úvěrová společnost atp.).
V dnešních dnech banky půjčují do 90% LTV – tzn. banky Vám poskytnou úvěr ve výši do maximální 90% hodnoty nemovitosti, kterou bance dáte k zajištění. „Loan to value“ je tedy hodnota úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti. Čím vyšší je LTV vašeho úvěru, tím rizikovějším klientem se pro banku stáváte a to je dobré vědět. Schvalování takové hypotéky pak banky provádí s vyšší pozorností.
Stručně a jednoduše řečeno se jedná o stálou a stejnou měsíční splátku.
Jedná se o částku, kterou si klient půjčuje od banky. Vyčíslená jistina ale nezahrnuje úroky (odměnu bance za poskytování úvěru nebo půjček). Až součet úroků a jistiny tvoří celkovou dlužnou částku, kterou je dlužník povinen bance splatit. Jistina se umořuje (snižuje) s každou měsíční splátkou hypotéky.
Jedná se o celkové posouzení příjmů a výdajů klienta s ohledem na schopnost budoucího splácení. Banky chtějí mít informace o pravidelných výdajích klienta i o jeho rodinné situaci. Příjmy se uznávají podle potvrzení od zaměstnavatele nebo podle daňového přiznání. Bonita je tedy ve zjednodušené formě „schopnost splácet“.
PRIBOR – Prague Interbank Offered Rate – označuje úrokovou sazbu, za kterou si banky v ČR navzájem půjčují peníze. PRIBOR určuje Česká národní banka každý den jako výsledek aritmetického průměru sazeb (se zaokrouhlením na 2 desetinná místa), za kterou jsou ochotny svou likviditu poskytnout jednotlivé banky.
Daňové zvýhodnění označuje možnost si odečítat úroky z hypotéky z daně z příjmu. Aktuálně je možné takto odečíst maximálně 150 000 Kč za rok.